Co pierwsze sauna czy jacuzzi?

Co pierwsze sauna czy jacuzzi?

27.01.2023

W obecnych czasach ludzie coraz bardziej skupiają się na treningu, relaksacji i regeneracji po ciężkim treningu. Często ludzie uciekają w miejsca, w których mogą spokojnie odpocząć i nabrać sił. Niektórzy takie miejsce znajdą w zaciszu własnego domu, inni z kolei będą woleli udać się do sauny i jacuzzi. W jakiej kolejności korzystać najlepiej z tych dobrodziejstw? Gdzie najpierw się udać? Jakie są korzyści płynące z wizyty w saunie i jacuzzi?

Sauna i jacuzzi — jaka kolejność będzie lepsza dla naszego ciała?

Sauna i jacuzzi to doskonały sposób na odprężenie po ciężkim dniu. W zależności od tego, czy wykonuje się jeszcze jakieś aktywności fizyczne, z reguły poleca się w pierwszej kolejności korzystanie z jacuzzi, a następnie z sauny. Powodem jest to, że wizyta w jacuzzi polega z reguły na relaksie i masażu mięśni. Natomiast sesja w saunie intensywnie oddziałuje na ludzki organizm, ponieważ najpierw jest on poddawany bardzo wysokiej temperaturze, a następnie chłodzeniu podczas prysznica, które powinno być wykonywane stopniowo.

Co się dzieje z Twoim ciałem w saunie i jacuzzi?

Wizyty w saunie i jacuzzi dla wielu osób stały się standardem i na stałe wpisały się w codzienny grafik zadań do odhaczenia. Choć oddawanie się relaksowi w takich miejscach kojarzy się z przyjemnością, w przypadku nieodpowiedniego podejścia może wyrządzić także wiele złego, w szczególności, jeśli chodzi o wizytę w saunie. Jak oddziałuje ona i jacuzzi na organizm człowieka?

Wizyta w saunie

Sauna jest jednym z najpowszechniejszych zabiegów wykorzystujących nagrzewanie ludzkiego ciała. Stosowana ona była przez Skandynawów od wielu stuleci. Przyczyniło się to do opracowania skutecznych schematów oraz metodyki ogrzewania i schładzania ciała tak, aby utrzymać odpowiednią zmienność czynnika oddziałującego na organizm w postaci aplikowanych bodźców termicznych.
Odwiedzając regularnie saunę, usprawnia się funkcjonowanie mechanizmów związanych z regulacją temperatury ciała. Właściwości sauny to przede wszystkim poprawa krążenia, doprowadzenie do zwiększenia ilości czerwonych krwinek i podnoszenie efektywności gospodarki tlenowej.
Ponadto saunowanie sprawia, że wzmożona zostaje produkcja endorfin, kortyzolu i amin katecholowych. Dochodzi do obniżenia napięcia mięśni oskrzeli, przyspieszenia procesów przemiany materii oraz regeneracji powysiłkowej. Poprawia się również wydolność organizmu, a także wyczuwalny jest efekt pobudzenia i świeżości.

Relaks w jacuzzi

Wizyta w jacuzzi to przede wszystkim czysta przyjemność. Nawet dziesięciominutowa kąpiel obniża poziom stresu i działa relaksująco. Pozwala oderwać się od codziennych problemów i obowiązków, a także zwiększa komfort psychiczny. Wraz z hydromasażem wydzielane w organizmie człowieka są endorfiny, które wywołują dobre samopoczucie i tłumią odczuwanie bólu.
Hydromasaż pobudza krążenie krwi, co powoduje lepsze dotlenienie organizmu, Zwiększa się również efektywność walki z cellulitem i eliminowane są obrzęki nóg. Podczas kąpieli w jacuzzi organizm, poprzez pobudzenie, jest oczyszczany z różnego rodzaju toksyn, które są zastępowane tlenem i substancjami odżywczymi. Co ciekawe, bardzo często wizyty w SPA i jacuzzi poleca się osobom, które są w trakcie rehabilitacji i rekonwalescencji po kontuzji.

Sauna i jacuzzi — strefa relaksu w Molo Surf!

W strefie SPA & Beauty w Molo Surf na gości czeka prawdziwa atrakcja. Jest to jedyna sauna na Mierzei Helskiej z panoramicznym widokiem na Zatokę Helską. Tuż obok znajduje się jacuzzi, z którego także rozpościera się przepiękny widok na morze. Poza strefą relaksu w saunie lub jacuzzi goście mogą skorzystać z bogatej oferty masaży. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc nad polskim morzem, do którego z pewnością warto się wybrać.