Pierwsze morsowanie — co powinniśmy wiedzieć?

Pierwsze morsowanie — co powinniśmy wiedzieć?

26.01.2023

Morsowanie to aktywność, która w ostatnich latach znacząco zyskała na popularności. Polega ono na kąpaniu się w zimnej wodzie, ale nie w zwykłych warunkach domowych. Morsy spotykają się nad zbiornikiem wodnym, na przykład jeziorem lub morzem, aby razem zanurzyć się w wodzie, gdy temperatura na zewnątrz jest dosyć niska. Czym dokładnie jest morsowanie? Jak zacząć morsowanie i ile czasu powinno ono trwać za pierwszym razem?

Czym jest morsowanie?

Morsowanie to nic innego jak kąpanie się w zimnej wodzie. Dokładniej jest to krótkotrwałe zanurzenie ciała w lodowatej wodzie w celu pobudzenia organizmu. Oczywiście, nie wystarczy wejść pod prysznic lub do wanny, aby określać się mianem prawdziwego morsa.
Pasjonaci tej specyficznej aktywności fizycznej stawiają przede wszystkim na kąpiele w morzu, jeziorze lub innym akwenie wodnym w okresie, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera lub jest bliska zeru. Dlatego najlepszym okresem na morsowanie jest okres jesienno-zimowy, a także wczesna wiosna.

Jak zacząć morsowanie?

Pierwszym i najważniejszym krokiem przed pierwszym morsowaniem powinna być wizyta u lekarza. Mimo iż taki rodzaj aktywności pozytywnie wpływa na organizm człowieka, nie każdy może z niej skorzystać. Konsultacja lekarska przed pierwszym zanurzeniem się w zimnej wodzie jest konieczna, ponieważ problemy kardiologiczne, z układem krążenia lub ciśnieniem krwi mogą przyczynić się do pojawienia się niepożądanych skutków.

Rozgrzewka przed zanurzeniem się w zimnej wodzie

Przed pierwszym, jak i kolejnym wejściem do zimnej wody należy przeprowadzić odpowiednią rozgrzewkę. W ten sposób dostarczy się do organizmu tlen oraz odpowiednio przygotuje go do zanurzenia w zimnej wodzie.
Najlepszym i jednocześnie najpopularniejszym sposobem na rozgrzewkę w przypadku morsowania jest bieganie. Bardzo dobrym pomysłem będzie także jazda na rowerze, aerobik i nordic walking.
Odpowiednia rozgrzewka nie powinna być nigdy zastępowana ciepłą herbatą i innymi napojami. Ponadto powinna ona trwać tak długo, aż poczuje się komfort termiczny. Odpowiedni efekt osiągnie się mniej więcej po około 20 minutach rozgrzewki.

Strój do morsowania

Strój do morsowania powinien składać się z:

  • butów lub skarpet do morsowania,
  • czapki i rękawiczek,
  • stroju kąpielowego,
  • ręcznika,
  • szlafroka,
  • warto również zabrać ze sobą coś ciepłego do picia, na przykład termos z ciepłą herbatą.

Ile czasu morsować pierwszy raz?

Pierwsze wejście do zimnej wody nie powinno trwać dłużej niż kilkanaście sekund. Regularne morsowanie sprawi, że będzie można stopniowo wydłużać czas zanurzenia, ale za pierwszym razem nie powinno się przesadzać. Nawet jeśli odnosi się wrażenie, że da się wytrzymać jeszcze chwilę, lepiej odpuścić, ponieważ nie wiadomo, jak zachowa się organizm w nowych warunkach.

Jak często można morsować?

Aby uzyskać efekt hartowania organizmu w najzimniejszych miesiącach, powinno się morsować przynajmniej raz w tygodniu, choć najlepsze efekty można osiągnąć podczas regularnego morsowania 3 razy w tygodniu. Nie wolno jednak tego robić dwa razy w ciągu dnia, ponieważ może to przyczynić się do skurczu powierzchniowych naczyń krwionośnych.
Morsowanie to bardzo duży wydatek energetyczny dla organizmu, dlatego potrzebuje on więcej czasu na regenerację, a w szczególności, jeśli jest się początkującym morsem.

Co daje morsowanie? Dowiedz się o zaletach kąpieli w lodowatej wodzie

Regularne kąpiele w zimnej wodzie dają wiele korzyści organizmowi. Do pozytywnych efektów należy zaliczyć zwiększenie odporności organizmu, co jest głównym powodem dla wielu osób decydujących się zacząć przygodę z morsowaniem. Ponadto korzystanie z zimnych kąpieli przyspiesza przemianę materii, pobudza krążenie krwi, zwiększenie ukrwienia skóry, a także wspiera regenerację organizmu. Jeśli chodzi o inne zalety morsowania, to z pewnością warto dodać, że dzięki regularnym kąpielom w zimnej wodzie można dłużej zachować młody wygląd. Zimno to także środek przeciwbólowy, wpływający na poprawę nastroju, a także znosi uczucie zmęczenia.