Co robić zimą w Jastarni?

Co robić zimą w Jastarni?

27.01.2022

Zima nad morzem zachwyca pięknem tak samo, jak w pozostałe pory roku. Do tego oferuje wiele rzeczy, których w innych okresach trudniej tutaj doświadczyć: kojącą ciszę, spokój, prawie puste plaże i ulice, mnóstwo jodu w powietrzu oraz różne formy aktywności fizycznej, jak spacery w poszukiwaniu bursztynu, narciarstwo biegowe oraz oczywiście morsowanie. To właśnie morsowanie w Bałtyku przyciąga najwięcej ludzi do Jastarni zimą.

Zima nad morzem – pogoda

Bałtyk zimą to połączenie surowości kryształowego mrozu i stalowo szarego morza z urzekającą grą złotych promieni słonecznych na potężnych soplach, częściowo zamrożonym brzegu i falach oraz na zielonkawych wydmach otulonych śniegiem. Plaże są praktycznie puste, poza nielicznymi amatorami morsowania w Bałtyku, co pozwala na oddanie się nostalgii, jaką tworzą te widoki. Do tego ta otulająca wszystko para wodna! Każdy, kto choć raz widział Bałtyk zimą, jest urzeczony tym idyllicznym krajobrazem i przyznaje, że majestat morza Bałtyckiego o tej porze roku zapiera dech w piersiach! Być może i trochę dosłownie – zimowe spacery po plaży dostarczają dużych porcji tak niezbędnego nam jodu.

Zaskoczeniem są także temperatury – wahają się one pomiędzy 2 a 7°C w dzień i 0 a 5°C nocą. Tak – zimą na Wybrzeżu jest cieplej niż w głębi lądu! To dzięki temu, że Bałtyk zimą jest cieplejszy niż powietrze. Stąd ta urokliwa para nad wodą – ogrzewa ona powietrze i powoduje tworzenie się rozległych mgieł morskich nad całym wybrzeżem. Powoduje to też powstawanie gęstych chmur przynoszących sporo śniegu – nazywane jest to “efektem morza”. Sprzyja to uprawianiu narciarstwa biegowego. Zima w Jastarni oraz na reszcie Wybrzeża nie jest jednak zbyt śnieżna – śnieg roztapia się szybko podczas częstych odwilży.

Bałtyk zimą – jaka temperatura wody?

Jastarnia zimą przyciąga wielu wielbicieli morsowania. Temperatura wody wynosi wtedy średnio od 2 do 5°C. Co ciekawe, położenie Półwyspu Helskiego sprawia, że nie jest na nim tak wietrznie, jak na innych częściach polskiego Wybrzeża – to wszystko za sprawą lasów, które okalają plażę od zachodniej strony, skąd zwykle wieje wiatr. Takie warunki sprzyjają morsowaniu. Dzieci zainteresowane zimną wodą nie będą, ale możemy je spokojnie zabrać ze sobą na plażę – po śniegu jeździ się wózkiem całkowicie bezproblemowo (w przeciwieństwie do jazdy po piasku!), poza tym na taką wyprawę można śmiało zabrać sanki. Ceny zakwaterowania o tej porze roku są też dużo przystępniejsze. To wszystko sprawia, że zima nad Morzem Bałtyckim może być idealną opcją spędzenia ferii zimowych.

Morsowanie w Bałtyku zimą

Wraz ze wzrostem popularności morsowania w Polsce, Bałtyk zimą jest coraz chętniej odwiedzany zarówno przez miłośników mroźnych kąpieli, jak i tych, którzy to właśnie w wodach naszego morza chcieliby spróbować tego pierwszy raz. Nic dziwnego – jak już zaczynać swoją przygodę z morsowaniem, to nie ma do tego lepszego miejsca, niż taki żywioł!

Zapraszamy nad Bałtyk – zwłaszcza jeśli jego uroki zimą znasz tylko z opowiadań. Gwarantujemy, że zima w Jastarni potrafi dostarczyć tyle samo pozytywnych wrażeń, co latem!