Kiedy organizować imprezę motywacyjną dla pracowników

Kiedy organizować imprezę motywacyjną dla pracowników

31.01.2022

Motywacja pracowników staje się dziś jednym z najistotniejszych filarów biznesu dla coraz większej liczby pracodawców. Zadowolenie i lojalność pracownika zyskuje podobną wartość, co jego kompetencje. Z tego powodu imprezy dla firm, jako że bezpośrednio przekładają się one na motywację zespołu, stają się coraz popularniejsze.

Gdzie organizować imprezy motywacyjne i dlaczego nie w biurze

Impreza motywacyjna powinna być okazją do odpoczynku, dlatego najlepiej zorganizować ją poza środowiskiem pracy. Poza tym zupełna zmiana otoczenia może sprawić, że dostrzeżemy u pracowników cechy, których nie widzieliśmy wcześniej – ma to związek z faktem, że każdy zachowuje się inaczej w miejscu pracy i inaczej poza nim.

Odpoczynek od codziennego środowiska wymaga często wyjazdu do innego miasta, dlatego powstała turystyka motywacyjna – specjalna gałąź turystyki biznesowej. W Molo Surf wiemy, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniego środowiska i atmosfery na takich wyjazdach, dlatego dostosowaliśmy naszą ofertę pod imprezy dla firm. Mnogość sportowej rozrywki, podczas której można ze sobą rywalizować, możliwość zorganizowania niezapomnianej imprezy na plaży przy beach barze lub na luksusowym jachcie, a także nasza wyjątkowa sala konferencyjna, z której dużych okien rozchodzi się widok na morze… to tylko niektóre z naszych atrakcji dla firm!

Impreza dla firmy a urlop pracowników

Jest to bardzo delikatna kwestia i niestety nie do końca uregulowana prawnie.

Oczekiwanie od pracowników, by na czas imprezy firmowej brali urlop wypoczynkowy może być potraktowane jako naruszenie zasady udzielania urlopów zgodnie z planem urlopowym (w myśl artykułu 63 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. z Kodeksu Pracy). Poza tym pozbawianie ich wynagrodzenia za ten dzień może ich zniechęcić do uczestnictwa w takim wydarzeniu. Widać więc, że tak organizowana impreza motywacyjna może spowodować skutek odwrotny od zamierzonego zanim się jeszcze odbędzie i sprawić, że ogólna motywacja pracowników spadnie, zamiast wzrosnąć.

Rozsądne zatem wydaje się wybranie któregoś z poniższych rozwiązań:

  • przydzielenie z góry dodatkowych płatnych urlopów ponad normę zapisaną w umowie o pracę i umożliwienie pracownikom wykorzystanie ich podczas imprez firmowych
  • organizowanie takich wydarzeń w weekendy
  • wpisanie czasu imprezy firmowej jako płatną nieobecność usprawiedliwioną (niebędącą urlopem)

Korzyści z organizacji imprez motywacyjnych

Dobrze zorganizowana impreza motywacyjna przynosi cały szereg korzyści. Przede wszystkim sprawia, że pracownicy czują się bardziej docenieni, dzięki czemu motywacja zespołu znacznie wzrasta. Wysoka motywacja natomiast skutecznie minimalizuje rotację pracowników i znacząco poprawia wydajność całej firmy. Impreza motywacyjna wzmacnia też więzi między współpracownikami, co poprawia ich współpracę i komunikację na co dzień. Dodatkowo takie wydarzenie stwarza też lepsze warunki na poznanie pracownika oraz jego mocnych cech, co może skutkować zaskakującym odkryciem u kogoś predyspozycji do określonych działań zawodowych.

Poznanie zalet turystyki motywacyjnej i wykorzystanie ich w budowaniu swojej firmy z pewnością zwróci się w postaci lojalnego, zgranego zespołu na całe lata, polecamy wyjazdy motywacyjne w Molo Surf!