Kitesurfing w MoloSurf – rozerwij się na wodzie!

Kitesurfing w MoloSurf – rozerwij się na wodzie!

30.03.2022

Taniec z wiatrem i wodą – tak najprościej można opisać kitesurfing. Ten bijący ostatnio rekordy popularności sport wymaga czegoś więcej, niż skoordynowane ruchy – umiejętności dostosowania się do żywiołów i nieustannej chęci do nauki. Nie jest łatwo nauczyć się natury wiatru, jeszcze trudniej ją okiełznać – jednak przed tymi, którym się to udaje, otwiera się zupełnie nowy świat obfitujący w niezapomniane przeżycia. I to na wyciągnięcie ręki – Półwysep Helski co roku wita tysiące nowych uczniów kitesurfingu! Jeśli i Ty chcesz robić spektakularne ewolucje na wodzie, koniecznie czytaj dalej!

Czym właściwie jest kitesurfing?

Kitesurfing to dość młody, jednak dynamicznie rozwijający się ekstremalny sport wodny. Polega na ślizganiu się po wodzie na desce z wykorzystaniem samodzielnie sterowanego latawca. Kitesurfingowiec ma założoną uprząż i bar, które z kolei przymocowane są do latawca specjalnymi uchwytami i linkami.
Cała zabawa polega na panowaniu nad latawcem oraz swoim środkiem ciężkości. Od strony technicznej kitesurfing podobny jest do windsurfingu – z tą różnicą, że zamiast żagla używamy latawca, a deska sunie po wodzie na krawędziach, a nie płasko.

Do uprawiania kitesurfingu wystarczy przeciętna kondycja fizyczna. Nie można obejść się jednak bez umiejętności pływania – samo posiadanie kamizelki asekuracyjnej nie zapewni Ci bezpieczeństwa, jeśli nie potrafisz pływać i nie czujesz się pewnie w wodzie. Jeśli spełniasz te warunki, wiek nie gra roli – pierwsze kroki w kitesurfingu można stawiać już po 10. roku życia.

Kitesurfing – co powinien wiedzieć przyszły kitesurfer?

By zostać samodzielnym kitesurferem, najlepiej zacząć naukę pod okiem doświadczonego instruktora. Kitesurfing należy do ekstremalnych sportów wodnych – nie należy więc przygody z nim zaczynać na własną rękę.

Profesjonalni instruktorzy nauczą nas nie tylko odpowiedniej techniki, ale także rozumienia żywiołów, które będziemy ujarzmiać, czyli wiatru i wody. Pokażą nam także, jak wybrać dobry sprzęt i jak o niego odpowiednio dbać. Dodatkowo nauczą nas prawa drogi na wodzie oraz procedur bezpieczeństwa i postępowania w sytuacjach awaryjnych.

Podczas pierwszych zajęć uczymy się panowania nad latawcem na lądzie. Dopiero wtedy, kiedy potrafimy ujarzmić wiatr, a nasz kite (latawiec) leci w pożądanym przez nas kierunku, instruktor daje nam deskę i rozpoczynamy naukę w wodzie.

Deski kitesurfingowe mają małą wyporność – tzn. że topią się pod ciężarem człowieka. By sunąć na nich po wodzie, trzeba rozwinąć odpowiednią prędkość. Skoordynowanie tych wszystkich elementów nie jest łatwe dla początkujących, dlatego umiejętność sterowania latawcem jest kluczowa. W przeciwnym wypadku latawiec będzie sterował nami.

Gdzie zapisać się na kurs kitesurfingu?

Wyjazdy zagraniczne mogą być świetną okazją do nauki kitesurfingu, jednak zdecydowanie bliżej i taniej jest udać się w tym celu nad polskie morze, które posiada wiele atrakcyjnych surf spotów. Szczególnie świetne warunki do uprawiania kitesurfingu w Polsce panują na Półwyspie Helskim – ten teren to ewenement na skalę światową, ściągający
wielbicieli sportów wodnych z całej Europy. W sezonie letnim działają tu liczne szkoły sportów wodnych, oferujące kursy kitesurfingu. Tylko jak wybrać odpowiednią?

Niezwykle ważne jest, by szkoła kitesurfingu posiadała certyfikowanych instruktorów, a także by dysponowała odpowiednim akwenem wodnym. Liczba uczestników szkolenia nie powinna przekraczać 3 osób. Istotny jest także stan sprzętu – nie powinien być starszy niż jeden sezon.

Zapewniliśmy te warunki w Molo Surf. Zajęcia w naszej szkole prowadzone są przez doświadczonego instruktora kitesurfingu IKO – Piotra Szewlakowa. W trosce o bezpieczeństwo naszych kursantów, uczymy kitesurfingu w grupach liczących maksymalnie 3 osoby w akwenie specjalnie do tego przystosowanym. Zapewniamy też pełny sprzęt o najwyższych standardach: latawce, deski surfingowe, trapezy, obuwie, pianki i kapoki.

Co jeszcze nas wyróżnia?

W naszej szkole, jako jedynej na Półwyspie Helskim, możesz uprawiać sporty wodne przy wszystkich kierunkach wiatru. Do tego zapewniamy świetną atmosferę – uczymy sportów wodnych z pasji i mamy nadzieję, że wkrótce będziesz ją podzielał! Zapraszamy na obozy letnie w Molo Surf!

Do zobaczenia na desce w Jastarni!