Wakeboard – na czym polega ?

Wakeboard – na czym polega ?

14.03.2022

Deska, woda i… to wszystko! Do wakeboardingu nie potrzebujesz wysokich fal ani silnego wiatru. Ten sport z roku na rok zyskuje w Polsce coraz więcej wielbicieli. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co urzeka w nim tak wiele osób i o co w nim chodzi, koniecznie czytaj dalej!

Co to jest wakeboard?

Wakeboard to sport wodny, który powstał stosunkowo niedawno, bo w 1993 roku. Jest niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych, gdzie się narodził – zwłaszcza na Florydzie i w Kalifornii. W Polsce dopiero zyskuje na popularności. Na czym polega wakeboarding i czym się różni od innych sportów wodnych?

Wakeboard to połączenie surfingu, snowboardu i nart wodnych. Do jego uprawiania niezbędna jest deska wakeboard, do której specjalnymi wiązaniami przymocowane są stopy. Starając się utrzymać równowagę, trzymamy się linki, która przyczepiona jest do motorówki lub specjalnego wyciągu.

Suniemy po powierzchni wody, omijając różne przeszkody, i – jeśli chcemy i nasze umiejętności na to pozwalają – wykonujemy różne triki. Możemy to robić dzięki temu, że łódź przystosowana do wakeboardingu zachowuje odpowiedni balans i tworzy na wodzie efektowne fale.

Jak wygląda nauka wakeboardingu?

Wakeboard uważany jest za jeden najłatwiejszych sportów wodnych – wielu osobom nauczenie się podstaw zajmuje tylko jeden dzień. Niemniej jednak ważne jest, by wybrać doświadczonego instruktora, który nauczy nas właściwej postawy, techniki i reakcji. Opanowanie tych rzeczy i połączenie ich w jedno nie jest już tak proste.

By zacząć przygodę z wakeboardingiem, trzeba wystartować z pomostu lub bezpośrednio z wody, po czym próbować utrzymać równowagę. Instruktor podpowie nam, jak poprawnie trzymać się wyciągu, jak układać ręce i nogi, a także jak przenosić ciężar ciała na desce, by z niej nie spadać.

Jeśli złapiemy bakcyla, najlepiej zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Warto w tym celu wybrać sprawdzony sklep, w którym można zrobić bezpieczne zakupy, a kompetentni sprzedawcy uczą początkujących, jak dobrać deskę i kask do wakeboardu.

Ważna jest tu długość deski – jeśli źle ją dobierzemy, będziemy tonąć. Warto też zaopatrzyć się w kamizelkę wypornościową, która ułatwi nam wypłynięcie na powierzchnię po upadku do wody.

Wakeboard – czy warto spróbować?

W polskojęzycznym Internecie pojawia się coraz więcej informacji na temat wakeboardingu. I nic dziwnego – coraz więcej ludzi zakochuje się w tym sporcie. Można go uprawiać od wiosny do jesieni w różnych miejscach, nie wymaga też wysokich fal ani silnego wiatru.

Ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie całego ciała – balansowanie na desce aktywuje prawie wszystkie grupy mięśniowe, włącznie z mięśniami głębokimi, co poprawia postawę i wzmacnia cały układ kostno-stawowy.

Płynięciu za motorówką towarzyszy mnóstwo pozytywnych emocji, co ma korzystny wpływ na samopoczucie.
Wakeboard możemy uprawiać w każdym wieku – również dzieci mogą rozpocząć swoją przygodę z deską do wakeboardu, chociaż eksperci sugerują, że najlepiej zaczynać po 9 roku życia.
Ten sport to idealny wstęp do innych wodnych dyscyplin, które wymagają deski. Do jego uprawiania nie jest też wymagana umiejętność pływania – trzeba jednak poinformować o tym fakcie instruktora.

W Molo Surf posiadamy wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę oraz własny, sprawdzony sprzęt – możesz wynająć deskę i uczyć się wakeboardu od podstaw. W zależności od poziomu Twoich umiejętności, dopasowujemy kurs do Ciebie.