Lekcje kitesurfingu — podstawy, techniki i porady

Lekcje kitesurfingu — podstawy, techniki i porady

16.10.2023

Lista sportów wodnych może robić wrażenie na niejednym pasjonacie aktywnego stylu życia. Wśród nich sporą popularnością cieszą się aktywności wymagające deski takie jak surfing i windsurfing. A co jeśli powiemy Ci, że istnieje sport, który jest połączeniem dwóch powyższych z lotami na paralotni, brzmi świetnie prawda? Mowa tu oczywiście o kitesurfingu. W dalszej części przeanalizujemy jak wygląda szkolenie od podstaw, dzięki temu dowiesz się jakie techniki opanujesz po ukończeniu kursu. Kitesurfing to dla ciebie nowość? Nie martw się, dostaniesz również szereg wskazówek, które pomogą Ci ukończyć podstawowy kurs kitesurfingu i stać się samodzielnym kitesurferem.

Podstawy kitesurfingu

Jeśli zastanawiasz się, czym tak w ogóle jest kitesurfing, to odpowiedź jest banalnie prosta. Jest to nic innego jak kontrolowany ślizg po tafli wody na desce wykorzystujący do tego siłę latawca napędzanego wiatrem. W naszej szkole zajęcia odbywają się na otwartym akwenie, a sam kitesurfing ma szereg zalet od tych prozdrowotnych na ekscytujących wrażeniach i poczuciu wolności kończąc.

Zanim jednak przejdziemy do startów z deską, należy pochylić się nad tym jaki sprzęt do kitesurfingu warto wybrać. W zależności od tego, jakie są preferencje kursanta, w trakcie szkolenia wykorzystujemy do nauki różne rodzaje latawców i desek. Tak więc uczestnik szkolenia dla początkujących powinien korzystać z latawców typu Bow ze względu na największą stabilność podczas sterowania latawcem oraz desek jednokierunkowych. Oczywiście jeśli nie posiadasz własnego sprzętu, masz możliwość wypożyczyć w naszej szkole nowy sprzęt kite.

Każde szkolenie kitesurfingu, niezależnie czy jest to kurs indywidualny, czy kurs grupowy podlega ogólnym zasadom bezpieczeństwa, które przed rozpoczęciem szkolenia kitesurfingu należy znać. Nauka w doskonałych warunkach to podstawa każdego profesjonalnego kursu kitesurfingu. Tak więc zarówno kitesurfingowe kursy grupowe jak i kursy indywidualne wymagają przede wszystkim postawienia na bezpieczną lokalizację szkolenia ubogą w drzewa czy też linie wysokiego napięcia, żeby każdy uczestnik kursu mógł swobodnie sterować latawcem. Oprócz tego kurs kitesurfingu powinien odbywać się na akwenie wolnym od wirów wodnych, a każdy uczestnik powinien wystrzegać się krótkiego dystansu względem innych i wynoszącego poniżej 100 metrów.

Techniki kitesurfingu

Kurs kitesurfingu grupowy jak i indywidualny składa się z wielu technik, które w trakcie trwania szkolenia jesteś w stanie opanować. Może Ci się wydawać, że w trakcie kursu indywidualnego nauczysz się więcej w temacie kitesurfingu jednak nic bardziej mylnego, każdy, kto zrealizuje program kursu szybciej, może przeznaczyć pozostały czas kursu na naukę bardziej zaawansowanych technik. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w zależności od kursanta czas przyswajania wiedzy może się różnić.

Każdy kurs grupowy dedykowany dla początkujących skupia się na podstawach kitesurfingu takich jak startowanie i lądowanie latawca czy też utrzymanie prawidłowej pozycji na desce. Jak już o prawidłowej pozycji mowa to samo manewrowanie na desce to również ważny element i podstawa do tego, aby uprawiać kitesurfing.

Kurs kitesurfingu — porady dla początkujących

Nauka kitesurfingu samodzielnie czy z instruktorem? Jest to decyzja indywidualna, więc wybierz kurs kitesurfingu, który odpowiada twoim preferencjom i umiejętnościom, a następnie zdecyduj czy wolisz szkolenie grupowe, a może jednak szkolenie indywidualne.

Każdy kurs kitesurfingu ciągnie za sobą szereg błędów początkujących. Żeby zminimalizować ryzyko tego, że kursant źle wykona ćwiczenie, warto w dniu rozpoczęcia szkolenia mieć wiedzę na temat owych błędów i jak ich unikać.

Pamiętaj, że kitesurfing wymaga nie lada sprawności fizycznej i odpowiednich warunków, aczkolwiek nie ma sztywnej górnej granicy, a najmłodsi kitesurferzy zaczynają się nawet od 36 kg. Dodatkowo, zanim rozpoczniesz zajęcia dnia następnego, pamiętaj o odpowiedniej regeneracji.

Do efektywnego uprawiania kitesurfingu wymagane jest przede wszystkim znalezienie latawca odpowiadającego indywidualnym preferencjom. Pamiętaj, że większość szkół umożliwia wypożyczenie sprzętu.

Kitesurfing wymaga sporego zaangażowania niezależnie od tego czy interesują Cię zajęcia indywidualne, czy chociażby obozy kitesurfingowe staraj się czerpać jak najwięcej wiedzy od doświadczonych kitesurferów oraz instruktorów kitesurfingu.

Kursy kitesurfingu w Jastarni

W Molo Surf prowadzimy kursy kitesurfingu na każdym poziomie, realizowane pod okiem profesjonalnych instruktorów. Tak więc jeśli uważasz, że kurs kitesurfingu jest dla ciebie, nie zwlekaj – zapisz się na kurs kitesurfingu i przekonaj się, że w Molo Surf nauka dla dzieci i dorosłych stoi na najwyższym poziomie. Nasza kadra od lat zajmuje się opracowywaniem systemu szkolenia. Jeśli nie wiesz jaką formę szkolenia wybrać i musisz podjąć decyzję – kurs indywidualny czy kurs grupowy – skontaktuj się z nami przy pomocy formularza. Ze względu na szybko znikające daty rezerwacji szkolenia polecamy zarezerwować swój kurs wcześniej. Oczywiście jeśli nie jesteś w stanie zarezerwować kursu wcześniej, nie zniechęcaj się ewentualnym brakiem terminów i zapisz się na dowolne szkolenie realizowane w odpowiednim dla Ciebie terminie, a kitesurfing stanie się częścią Ciebie.