Półwysep Helski — atrakcje warte sprawdzenia

Półwysep Helski — atrakcje warte sprawdzenia

14.12.2023

Półwysep Helski (nazywany również Mierzeją Helską) ma długość 35 km i ciągnie się od Władysławowa do Helu. To niezwykle ciekawy zakątek Polski, ciekawy pod względem atrakcji dla dzieci oraz punktów widokowych, które warto zobaczyć z bliskimi. Każda miejscowość na tym szlaku ma swój niepowtarzalny, morski klimat.

Szlak rowerowy wzdłuż półwyspu

Do obszaru Półwyspu Helskiego zaliczają się miejscowości takie, jak: Władysławowo, Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel. Do portu w Helu można dostać się z Trójmiasta tramwajem wodnym. Na miejsce dotrzemy też pociągiem lub samochodem. W sezonie wakacyjnym jednak trzeba uwzględnić korki. Będąc już na miejscu, można rozpocząć wyprawę. Trasa rowerowa jest niezwykle malownicza. Duża część wybrzeża pokryta jest lasami.

Szlak historii militarnej

Pobyt na Mierzei Helskiej nie musi kojarzyć się tylko z widokiem otwartego morza. To również doskonałe miejsce do odbycia wycieczek historycznych, śladami stanowisk artyleryjskich i bunkrów z okresu II wojny światowej. Odwiedzając Hel, nie można również pominąć Muzeum Obrony Wybrzeża.

Najlepsze plaże w Polsce

Mówiąc o plażach nie sposób nie wspomnieć o takim miejscu, jak Rezerwat Przyrody Helskie Wydmy. To kolebka siedlisk przyrodniczych i niezwykle malowniczy teren. Można tu poczuć wiatr we włosach i zobaczyć Bałtyk z nieco innej perspektywy.

Sporty wodne: kitesurfing, windsurfing

Wewnętrzną stroną Półwyspu Helskiego jest Zatoka Pucka, która stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. W sezonie przyjeżdżają tu entuzjaści kitesurfingu i windsurfingu z całej Polski. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, ponieważ amatorzy mogą zapisać się do szkółki i wypożyczyć sprzęt.

Cypel helski

To najbardziej wysunięta do morza część Półwyspu Helskiego. Dojdziemy tam od strony helskiego fokarium, podążając wzdłuż nabrzeża lub kierując się deptakiem, wzdłuż ulicy Wiejskiej.

Kuźnica

Znajdziemy to urokliwą plażę, zatoki rybackie i zabytkowy kościółek z XX wieku, bardzo zbliżony wyglądem do Sanktuarium Królowej Morza w Swarzewie.

Jastarnia

Zdecydowanie warto tu przyjechać, by zobaczyć latarnię morską, port, lotnisko, plażę oraz ścieżki rowerowe.

Jurata

To prawdziwa gratka dla miłośników kitesurfingu. Turystów oczarują także dwie plaże i drewniane molo.

Chałupy

Śpiewał o nich Zbigniew Wodecki w piosence „Chałupy welcome to”. Ta miejscowość słynie z plaży nudystów oraz uprawiania kitesurfingu i windsurfingu przez amatorów i profesjonalistów. Warto przyjechać tu, by po prostu odpocząć i zażyć kąpieli w morzu.

Władysławowo

Ta nadmorska miejscowość słynie z wielu atrakcji. Jedną z nich jest labirynt w polu kukurydzy, który odwiedziło już kilka tysięcy turystów. Entuzjaści przyrody nie mogą pominąć Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Władysławowo oferuje także atrakcje dla osób interesujących się historią. Warto zobaczyć Szlak Historii Militarnej Kaszub Północnych oraz Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii. W miejscowości Sławutówku, 16,3 km od Władysławowa znajduje się Park Ewolucji.

Wakacyjny kierunek — Półwysep Helski

Przyjeżdżając tutaj, nie sposób nie zachwycić się piaszczystymi plażami. Na Półwysep Helski można dotrzeć samochodem, odbyć podróż pociągiem lub popłynąć w rejs tramwajem wodnym. Sprawna komunikacja sprzyja jednodniowym wycieczkom lub dłuższym pobytom. Na długości całego Półwyspu Helskiego nie brakuje miejsc noclegowych.

Mierzeja jest doskonałą lokalizacją do spędzenia czasu z dziećmi a wszystko dzięki licznym atrakcjom takim, jak diabelski młyn, fokarium, wake park lub małe lotnisko. To także kolebka muzeów i terenów zielonych. Warto tu przyjechać, by wypożyczyć niezbędny sprzęt i postawić pierwsze kroki w sportach wodnych. Fani militariów znajdą tu z kolei szlaki historyczne.

Mierzeja Helska jest jednym z tych popularnych miejsc w Polsce, które koniecznie trzeba odwiedzić w sezonie wakacyjnym! Panują tu idealne warunki do odpoczynku i rekreacji.