Pogoda dla surferów — na co zwrócić uwagę?

Pogoda dla surferów — na co zwrócić uwagę?

18.08.2023

Surfing to sport, który w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Mimo iż na Bałtyku nie ma tak wysokich fal i doskonałym warunków, jak na przykład na Hawajach, to coraz częściej można nad polskim morzem zobaczyć surferów. Zanim jednak ktokolwiek wybierze się popływać na falach na desce, powinien zapoznać się prognozą pogody. Co jeszcze jest istotne w pogodzie dla surferów? Czy tylko silny wiatr i wysokie fale są najważniejsze?

Prędkość i porywy wiatru

Surfing to jeden z tych sportów, dla których najważniejsza jest pogoda. To od niej zależy, czy będą idealne warunki do pływania, czy też nie. Jednym z czynników, na jakie należy zwrócić uwagę, jest między innymi wiatr. Mowa przede wszystkim o jego prędkości i kierunku. Dlaczego jest to tak istotne? Odpowiedni kierunek wiatru i jego siła pozwalają wytworzyć fale wiatrowe, które są wręcz niezbędne do tego, aby można było surfować. Najbardziej surferom zależy na tym, aby wiatr wiał od strony lądu w kierunku morza. Pozwala on wtedy wypiętrzać się długim falom, na których można dłużej płynąć.

Okres, jakość i kierunek fali

Kolejnym istotnym czynnikiem, który muszą brać pod uwagę surferzy, jest okres fali. Dobre warunki to takie, kiedy fala jest długa, czyli nie zapada się gwałtownie po kilku sekundach na płytkiej wodzie. Tego rodzaju fale są typowe dla lokalnych wiatrów, które wieję tylko w określonym obszarze. Najlepsze dla surferów są długie, wysokie fale, które gładko przechodzą pod deską. Dzięki temu surfer ma nad nią większą kontrolę, nie dochodzi do natychmiastowych załamań, które mogłyby być niebezpieczne dla niego. Surfowanie po gładkich, przewidywalnych falach sprawia, że deska dłużej sunie po tafli wody i dostarcza więcej zabawy sportowcom.

Prognoza pogody na Helu

Hel to jeden z najpiękniejszych kurortów morskich w Polsce. Co roku przyciąga rzesze turystów, którzy chcą zobaczyć nie tylko fokarium, ale także popływać w Bałtyku. To także miejsce, gdzie można odwiedzić wiele ciekawych lokali gastronomicznych z lokalną kuchnią. Zanim jednak wyjedzie się do tego niewielkiego miasta, warto sprawdzić prognozę pogody, aby móc jak najlepiej wykorzystać czas urlopu. Koniec lata i początek roku szkolnego będą jednak słoneczne i praktycznie bez opadów. To doskonały czas, aby jeszcze wyjechać i cieszyć się nadmorską aurą.

Pogoda dla surferów — sprawdzone portale

Na półwyspie helskim można zobaczyć coraz więcej osób, które decydują się na to, aby popływać na desce. Surferzy mogą sprawdzać aktualne warunki i prognozy pogody na kilku różnych portalach. W sieci bez problemu można znaleźć strony internetowe, gdzie znajdują się dane nie tylko o temperaturze wody, ale także prędkość wiatru, jego kierunek, czy też porywy. Ponadto można samodzielnie zobaczyć, jak wygląda morze, do czego służy kamera live dostępna w internecie. Jeśli jednak nie ma odpowiednich warunków, a mimo wszystko chce się wyjechać nad morze, można odwiedzić Molo Surf, gdzie surferzy mogą skorzystać z suchej fali.