Zestaw do kitesurfingu — co powinien zawierać?

Zestaw do kitesurfingu — co powinien zawierać?

07.08.2023

Kitesurfing jeszcze niedawno nie był tak popularnym sportem wodnym w Polsce, jak w obecnych czasach. Coraz więcej osób decyduje się spróbować swoich sił, pływając na desce, do której dodatkowo jest przyczepiony dużych rozmiarów latawiec. Nie da się ukryć, że jest to sport ekstremalny, ale można szybko go opanować. Poza chęcią nauki ważny jest jeszcze odpowiedni sprzęt, bez którego nie da się bezpiecznie pływać. Specjalnie przygotowane zestawy można znaleźć w ofercie wielu sklepów dla kitesurferów. Na co powinni oni zwrócić uwagę podczas kompletowania sprzętu? O czym warto pamiętać?

Co wchodzi w skład zestawu do kitesurfingu?

Zestaw do kitesurfingu składa się z kilku podstawowych rzeczy – deski, latawca i odpowiedniego stroju, który wykonany jest z termoizolacyjnej pianki. Poza latawcem i deską trzeba jeszcze pamiętać o tak zwanym barze, czyli zestawie linek oraz trapezie, który umożliwia podpięcie do latawca. Wybór odpowiedniego sprzętu ma duże znaczenie nie tylko w aspekcie bezpieczeństwa, ale także w przypadku wykorzystania pełnych możliwości kitesurfingu. Chodzi przecież o to, aby czerpać z tego sportu jak najwięcej przyjemności i radości.

Deska do kitesurfingu dla początkujących powinna być modelem typu Twin-Tip. Co to oznacza? Tego typu sprzęt pozwala pływać zarówno w jednym, jak i drugim kierunku i to bez konieczności zmieniania krawędzi deski. Z reguły pierwsza deska nie powinna być za krótka, aby łatwiej było nad nią zapanować i była stabilniejsza. Powinna więc być o maksymalnie dziesięć centymetrów dłuższa, niż deska, na której będzie się później docelowo surfować.
Zaczynając przygodę z kitesurfingiem i wybierając taki sprzęt, istotne są jeszcze inne czynniki, jak na przykład waga użytkownika. Mężczyźni najczęściej kupują deskę w przedziale 132-146 centymetrów, natomiast kobiety nieco mniejsze, bo 132-136 centymetrów. Do deski należy dokupić jeszcze finy i pady oraz strapy.

Latawce to z kolei sprzęt, bez którego kitesurfing byłby samym surfingiem. Warto od razu zaznaczyć, że na każde warunki wiatrowe z reguły potrzebny jest inny latawiec. Dlatego też kitesurferzy często zaopatrują się w trzy lub cztery modele, które dopasowują do aktualnych warunków na wodzie.

Zestaw do kitesurfingu — o czym należy pamiętać?

Zakup produktów w sklepie dla kitesurferów jak widać, nie jest prostą sprawą. W sieci można znaleźć rozmaite zestawy, które różnią się od siebie parametrami technicznymi. Warto jednak decydować się na osprzęt od jednego producenta, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić pieniądze w związku z brakiem konieczności kupowania trzech oddzielnych barów do trzech latawców. Jeśli ktoś dużo podróżuje, może zastanowić się nad zakupem deski, którą można złożyć na pół, co pozwoli zaoszczędzić miejsce. Kitesurfing to sport, który staje się coraz popularniejszy, a świetne warunki do rozpoczęcia przygody z nim są w szkole Molo Surf!