Półwysep Helski zimą — dlaczego warto wybrać się na półwysep?

Półwysep Helski zimą — dlaczego warto wybrać się na półwysep?

14.12.2023

Mający długość 35 km Półwysep Helski jest miejscem wartym odwiedzenia. Stanowi nadmorską, rybacką kolebkę pełną atrakcji turystycznych. Mierzeja Helska to obszar obejmujący Władysławowo, Chałupy, Jastarnię, Kuźnicę oraz Juratę i Hel. Dlaczego warto wybrać się na Półwysep Helski? Morze zimą potrafi zachwycić. Warto zobaczyć pokryte śniegiem wydmy i zatokę w mroźnej scenerii.

Hel poza sezonem — praktyczne informacje dla turystów

Widok na morze uwodzi nie tylko latem. Chociaż plaża i słońce to bardzo znany duet, można spędzić również bajkową zimę, jadąc do Helu czy Jastarni. Zwłaszcza gdy chcemy wybrać się z rodziną do kurortu, w którym atrakcji nie brakuje przez cały rok!

Warunki pogodowe i ubiór w tym rejonie to prawdziwe wyzwanie dla każdego turysty. Hel zwany początkiem Polski jest miejscem bardzo wietrznym, a warunki atmosferyczne szybko ulegają tu zmianie. W zimie należy spodziewać się więc mroźnego wiatru.

Na Półwysep Helski dojedziemy samochodem i pociągiem. Co ciekawe, w kierunku Helu kursują też tramwaje wodne z Trójmiasta.

Zimowy krajobraz i Bałtyk

Wysoka zawartość jodu w powietrzu to świetny pretekst, by wybrać się całą rodziną nad morze i na własne oczy móc cieszyć wzrok przepięknym widokiem. Półwysep Helski to malownicze widoki pełne zamarzniętych plaż, kutrów rybackich i lasów pokrytych śniegiem. Warto też zobaczyć park wydmowy i zawędrować na molo. Poza sezonem nie spotkamy tu tłumów, co pozwoli podziwiać Hel zimą w pełnej krasie oraz przyjrzeć się spektaklowi wiatru i fal. A wszystko to z dala od zgiełku miasta!

Szansa na nocleg

Przyjeżdżając na Półwysep Helski, można zatrzymać się w apartamencie lub hotelu. Półwysep składa się z samych turystycznych miejscowości, toteż bez trudu turyści znajdą tu lokum i zaplanują swój pobyt.

Atrakcje poza sezonem — co warto zobaczyć?

Zimą szczególnie warto odwiedzić wystawę muzealną w Domu Morświna, jak również wybrać się do Fokarium, Muzeum Obrony Wybrzeża i Muzeum Rybołówstwa. Mroźna sceneria sprzyja także podziwianiu przyrodniczych zakątków cypla.

Fokarium

Fokarium to część Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry, która należy do Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Miejsce to cieszy się bardzo dużą popularnością. Jest czynne niezależnie od pory roku, więc to doskonała atrakcja dla dzieci poza głównym sezonem. Turyści mogą obejrzeć karmienie fok i dowiedzieć się kilku ciekawostek o ich pielęgnacji i potrzebach.

Muzeum rybołówstwa

To wyjątkowe miejsce, w którym można poznać historię Bałtyku i polskiego rybołówstwa oraz zobaczyć sprzęty rybackie z Zatoki Puckiej.

Zima na Półwyspie Helskim — warto tu przyjechać

Wyjazd nad morze najczęściej kojarzy się z opalaniem i wysokimi temperaturami. Dobrze jednak przyjechać tu zimą, by zobaczyć helski cypel polskiego wybrzeża w dostojnym, śnieżnym wydaniu. Zdecydowanie to magiczne miejsce, gdzie możemy podziwiać wschody słońca, czując jednocześnie lodowaty wiatr na policzkach. Warto na własne oczy zobaczyć bałtycki kurort zimową porą.