Wyjazd firmowy – jaki powinien być, aby się udał?

Wyjazd firmowy – jaki powinien być, aby się udał?

24.02.2022

Wycieczki i imprezy firmowe stają się dziś nieodłącznym elementem rozwoju firmy i wzmacniania lojalności pracowników. By jednak spełniały te funkcje, trzeba je rozsądnie zaplanować. Bez poznania potrzeb pracowników oraz przedsiębiorstwa nie będzie można określić właściwego charakteru i celów wyjazdu. Jeśli zaniedbamy przygotowania, wyjazd firmowy może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i to już na samym starcie. Jak go zatem zorganizować, by nie był dla firmy stratą, tylko inwestycją na lata?

Miejsce wyjazdu i wypoczynku

Przy wyborze miejsca warto wziąć pod uwagę kluczowe czynniki:

 • odległość od miejsca zamieszkania pracowników
 • łatwość dojazdu różnymi środkami komunikacji – jest to szczególnie ważne w dużej firmie, gdzie równoczesny przyjazd wszystkich pracowników jest niemożliwy
 • możliwość przeprowadzenia szkolenia
 • catering oraz restrykcje pokarmowe uczestników wycieczki
 • standard zakwaterowania
 • liczbę miejsc noclegowych
 • odpowiedni do charakteru wycieczki i potrzeb pracowników klimat miejsca
 • koszt organizacji wyjazdu

Przy wyborze miejsca na wyjazd firmowy niezwykle ważna jest też aktualna pora roku, a także zainteresowanie uczestników wycieczki konkretnymi aktywnościami.

Dobry program pobytu

Jeszcze ważniejszy od miejsca wyjazdu jest odpowiednio dobrany program. Przy jego planowaniu istotna będzie płeć, wiek, liczba, zainteresowania, potrzeby, a także sprawność fizyczna pracowników. Ważna jest także kultura wewnątrzorganizacyjna firmy.

Nie należy zapominać, że wyjazd firmowy jest dobrowolny i naturalnym jest, że wielu pracowników wolałoby ten czas spędzić z rodziną lub znajomymi. Trzeba uważać więc, by program wyjazdu nie był zbyt obciążający i pozwolił im wypocząć.

Warto przeprowadzić ankietę z pytaniami otwartymi, by poznać ich potrzeby i oczekiwania i tym samym dać im do zrozumienia, że zależy nam, by wyjazd im służył.

Przy planowaniu programu niezwykle ważne będzie też określenie celu wyjazdu – a to wymaga zrozumienia aktualnych potrzeb firmy. Czy chcemy po prostu nagrodzić pracowników po ostatnim wspólnym sukcesie? Czy widzimy problemy w komunikacji między pracownikami i poszczególnymi działami? Czy zależy nam na redukcji stresu? A może firma przechodziła ostatnio kryzys i trzeba na nowo zmotywować zespół i odnowić jego poczucie głębszej misji?

Ciekawe atrakcje na wyjeździe firmowym

Aby wyjazd firmowy motywował jeszcze długo po powrocie do pracy, musi zapaść w pamięć. Atrakcyjne wydarzenia są tu więc kluczowe – dostarczą one pozytywnych emocji i wzmocnią więzi między pracownikami.

Ważne jest, by zarząd firmy uczestniczył w aktywnościach – buduje to poczucie jedności i wspólnego celu. Nie można też zapomnieć o zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom wyjazdu.

Niezależnie, jakie formy aktywności wybierzemy, codzienny plan dnia powinien uwzględniać potrzeby i możliwości pracowników. Warto więc zorganizować go w ten sposób, by nikt się nie nudził i każdy mógł wypocząć. W Molo Surf zależy nam, by wyjazd firmowy zapewniał szeroką gamę aktywności, dlatego w naszej ofercie dla firm można znaleźć m.in.:

 • sporty wodne, takie jak windsurfing, kitesurfing i żeglarstwo i ich naukę od podstaw
 • gry zespołowe – m.in. piłka nożna, tenis, siatkówka i koszykówka
 • niezapomniane imprezy – np. na plaży przy beach barze lub na luksusowym jachcie
 • relaks w strefie SPA