Jastarnia jesienią – co robić poza sezonem na półwyspie helskim
Jastarnia jesienią – co robić poza sezonem na półwyspie helskim
31.10.2021
Gdy dni robią się coraz krótsze, a znad morza zaczyna wiać zimna bryza – to znak, że sezon letni się skończył. Turyści wyjeżdżają, dyskoteki cichną, a tłum na ulicach przerzedza się. Jesień niekoniecznie kojarzy się z nadmorskim miasteczkiem. Ale nie warto mówić „hop” przed zachodem słońca, bo Jastarnia jesienią ma jeszcze wiele rozrywek w zanadrzu!
Spacer nad morzem – naturalne źródło jodu
Koniec sezonu z pewnością przysłuży mniejszej ilości turystów, a co za tym idzie – szerokimi plażami, które w pewnych momentach są aż puste. Długi spacer nad morzem pomoże w zrelaksowaniu się i odzyskaniu wewnętrznego spokoju – coś, czego często potrzeba przy dzisiejszym zwariowanym tempie życia w mieście.
Malownicze widoki ukoją problemy serca i zapewnią estetyczne wrażenia znane tylko z romantycznych filmów. A szklany ekran nie dostarczy końskiej dawki jodu, jaka jest obecna nad wodą. To właśnie jod jest odpowiedzialny za zdrową gospodarkę hormonalną w tarczycy, która z kolei ma wpływ na wiele procesów w organizmie.
To dlatego jadąc nad morze czujemy, że „ładujemy baterie”. Jastarnia jesienią i zimą szczególnie jest polecana dla celów zdrowotnych – ze względu na okres sztormów, stężenie jodu w powietrzu w tym czasie jest największe.
Miejsca warte zwiedzenia
Już sam spacer nad morzem wzbudzi nostalgiczny, poetycki nastrój w zwiedzających. Doskonałym więc kolejnym krokiem będzie wycieczka po historycznych punktach. Jastarnia jesienią jest atrakcyjna pod względem miejsc przepełnionych wiedzą i duchem minionych czasów. Warto odwiedzić m.in. muzeum rybołówstwa z zabytkową chatką rybacką, muzeum obrony wybrzeża, szlak fortyfikacji czy schron Sabała. Zwiedzenie wszystkich miejsc z pewnością zapełni dzień i pozostawi pozytywne wrażenia.
Dla rodziców z dziećmi także zadbano o rozrywki. Maluchom często nie po drodze z muzeami, których po prostu mogą nie zrozumieć i zmęczyć się. Można jednak odetchnąć spokojnie, bo dzieci z pewnością zainteresuje fokarnia. Kompleks działa cały rok, a mieszkającym w nim fokom tęskno do turystów poza sezonem! Oprócz tego placówka proponuje dużą dawkę wiedzy związaną z ekologią, morzem i jej mieszkańcami, co zapewnia walor edukacyjny.
Rowerem przez półwysep helski
Kształt i wielkość półwyspu helskiego to prawie zaproszenie do zwiedzenia go na dwóch kołach – przez cały teren prowadzi długa ścieżka rowerowa. Wycieczka rowerowa przez cały półwysep z okazyjnymi przystankami w miastach ma świetny wpływ na zdrowie. Jastarnia jesienią jest gotowa na wielu podróżujących rowerami, oferując odpoczynek i ciepły posiłek w licznych restauracjach oraz barach.
Warto zawczasu przygotować mapę podróży i zaznaczyć kilka punktów wartych zwiedzenia. Ukończenie podróży przez półwysep helski na rowerze da niesamowitą satysfakcję i może być dobrą motywacją do utrzymania dobrej kondycji i zdrowia w okresie zachorowań. Warto więc skorzystać z ostatnich ciepłych promieni słońca i zaplanować weekend nad morzem w Jastarni.