Gdzie na kitesurfing w Polsce?

Gdzie na kitesurfing w Polsce?

14.06.2022

Kitesurfing w Polsce stale zyskuje kolejnych miłośników, którzy zatracają się w tym niezwykłym sporcie. Na szczęście wcale nie trzeba daleko jechać, by go uprawiać – nasze polskie morze zapewnia do tego znakomite warunki. Jeśli jesteśmy początkujący w temacie, warto zwrócić swoją uwagę na szkoły kitesurfingu, gdzie otrzymamy profesjonale szkolenia z instruktorem, a także dowiedzieć się, gdzie są najlepsze spoty kitesurfingowe w Polsce.

Kitesurfing – na czym polega?

Kitesurfing polega na pływaniu po wodzie z wykorzystaniem własnoręcznie sterowanego latawca. W technicznych aspektach podobny jest do windsurfingu, z tą różnicą, że deska płynie po wodzie po krawędziach, a nie płasko, a do chwytania wiatru używamy latawca, a nie żagla.

Istotą kitesurfingu jest panowanie nad równowagą na desce oraz nad latawcem, z którym kitesurfingowiec połączony jest specjalnymi linkami i uchwytami. Na ciele ma założoną uprząż oraz bar, dzięki któremu może sterować latawcem i wyznaczać kierunek poruszania się po wodzie.

Początki nauki kitesurfingu nie są łatwe, ale jeśli wybierzemy odpowiedniego instruktora oraz akwen, będziemy w stanie szybko opanować podstawy. Kluczem jest zapanowanie nad latawcem, dlatego pierwsze lekcje kitesurfingu prowadzone są na lądzie.

Gdzie można uprawiać kitesurfing?

Po zapanowaniu nad latawcem na lądzie nauka kitesurfingu odbywa się w płytkiej wodzie, ponieważ w głębokim akwenie wodnym latawiec jest dużo trudniejszy do ujarzmienia, co bardzo hamuje postępy nauki i łatwo może zniechęcić.

Jeszcze lepsze warunki do opanowywania podstaw daje brak fal, dlatego takie miejsca jak zatoki będą idealne. Jeśli chodzi o jeziora, to tylko bardzo duże będą się do tego nadawać, jednak z reguły nie są polecane początkującym.

Ten, kto nauczy się kajtować w płytkiej wodzie, będzie umiał uprawiać ten sport w każdej. I tu przychodzi oczywiście pora na wypłynięcie w morze. Na początku należy unikać kajtowania przy wietrze od strony lądu (tzw. wietrze off-shore), ze względu na zbyt wysokie ryzyko wciągnięcia kitesurfingowca w głąb morza.

Nieco lepszy jest wiatr od strony morza (czyli on-shore), ale jeśli będzie zbyt silny, może spowodować bolesny upadek pływającego, wpychając go na brzeg. Najbardziej optymalny jest więc wiatr boczny – side-shore. Jest najchętniej wybierany nawet przez doświadczonych kitesurfngowców.

Poza kierunkiem wiatru ważna jest też jego siła – idealne warunki do kitesurfingu to 11-27 węzłów, czyli 4-6 stopni w skali Beauforta.

Półwysep helski polskim centrum kitesurfingu

Na Półwyspie Helskim panują zdecydowanie najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych w Polsce. Ciągnąca się na 34 km mierzeja, która przecina nasze polskie morze to idealne miejsce zwłaszcza do kitesurfingu.

Z jednej strony mamy Zatokę Pucką, która oferuje ciepłą i płytką wodę – nawet na kilometry od brzegu jej wysokość sięga tylko po pachy. Takie warunki są wyśmienite dla początkujących kitesurfingowców, gdzie mogą bezpiecznie trenować swoje umiejętności.

Z drugiej strony czeka Bałtyk z pięknymi falami, które oferują bardziej zaawansowanym pływającym mnogość atrakcji.

Całość dopełnia idealny kierunek wiatru, który nad Półwyspem kieruje się zwykle wzdłuż lub w stronę lądu. Nic dziwnego więc, że Mierzeja Helska przyciąga chętnych do uprawiania kitesurfingu z całej Europy – zarówno doświadczonych, jak i początkujących.

W Molo Surf naszą największą pasją są sporty wodne, dlatego uwielbiamy przekazywać ją dalej. Oferujemy profesjonalne kursy kitesurfingu, które krok po kroku wprowadzą Cię w świat wodno-wietrznego szaleństwa. Jeśli nie masz własnego sprzętu, nie szkodzi! Wszystko możesz wypożyczyć u nas na miejscu.

Do zobaczenia na desce!