Kitesurfing zimą — jak przygotować się do wejścia do wody?

Kitesurfing zimą — jak przygotować się do wejścia do wody?

25.11.2022

Odwiedziłeś morze w sezonie letnim i znalazłeś hobby, które kompletnie zawładnęło Tobą: zimowe pływanie, w tym sporty wodne — a konkretniej kitesurfing. Jednak lato minęło i, jak nakazuje nasz klimat, nadeszły zimne dni. Czy to koniec sportu na całą zimę? Niekoniecznie, ponieważ z odpowiednim przygotowaniem będziesz mógł uprawiać kitesurfing zimą, nawet w bardzo niskich temperaturach.

Pływanie zimą — jak przygotować siebie i sprzęt?

Przede wszystkim musisz się odpowiednio przygotować na intensywny wiatr i obniżoną temperaturę wody. W tym celu polecana jest pianka neoprenowa, która odizoluje ciało od otoczenia i zapewni komfort pływania. Pamiętaj, że uprawianie kitesurfingu wiąże się z wiatrami, które w zimie na plaży są nawet silniejsze, dlatego koniecznie wybierz popularne neoprenowe kurtki. Zakryj każdą część ciała, oprócz twarzy. Gorąco polecamy też topy z zintegrowanym kapturem oraz rękawiczki — bez nich możesz równie dobrze pozostać na brzegu.

Najgorszym wrogiem naszego sprzętu jest zamarznięcie. Tak jak dla ciebie potrzebna jest rozgrzewka, twój ekwipunek lepiej poradzi sobie, gdy jest cały czas w ruchu. Regularnie sprawdzaj pomiędzy sesjami pływania, czy wszystko nie jest pokryte lodem. Może tak się stać, jeżeli sprzęt zostanie pozostawiony przez długi czas na brzegu. Zamarznięte linki mają większą tendencję do zrywania się, a przy silnych wiatrach jest to możliwe. Jeszcze częściej sprawdzaj swoje systemy bezpieczeństwa, które przez zimowy klimat mogą zawieźć w najważniejszej chwili.

Uprawianie kitesurfingu w zimowych warunkach — czego się spodziewać?

Zima w Polsce, chociaż surowa, cechuje się także dobrymi warunkami na sporty wodne. W sezonie zimowym przeważają niże, a wraz z nimi silne wiatry i fale idealne na surfowanie. Wyjaśnienie jest bardzo proste: im mniejszy spadek ciśnienia, tym mocniejszy wiatr. Dlatego Bałtyk w zimę cieszy się coraz większą popularnością i wielu miłośników sportów ma swoje wybrane spoty kitesurfingowe, które odwiedzają cały rok.

Mocny wiatr, temperatura wody i temperatura powietrza

Silny wiatr praktycznie codziennie jest wizytówką na plażach na zatoce i nad morzem. Zimne powietrze ma większą gęstość od ciepłego wiatru latem, dlatego wraz ze wzmocnionym ruchem mas powietrza tworzy większe fale, a dla kitesurferów większe wyzwanie.

Dla osób uprawiać kitesurfing zimą jest to doskonały czas — trzeba tylko zaopatrzyć się w odpowiednią piankę, zabezpieczenie sprzętu i można rozpoczynać przygodę. Przekonasz się, że Bałtyk będzie twoim wymarzonym miejscem na kitesurfing.

Czy można bezpiecznie uprawiać kitesurfing zimą w Polsce?

Kolejna rada tyczy się tak samo początkujących, jak i zaprawionych w boju wilków morskich: nie można uprawiać zimowych sportów samemu. Najlepiej zawsze mieć przy sobie osobę o dużej wiedzy, która regularnie będzie patrzeć z plaży i będzie mogła ocenić, czy wszystko przebiega sprawnie i bezpiecznie.

Mając na sobie nawet najlepszy sprzęt, nie pozostawaj w wodzie dłużej, niż dwie godziny. Hipotermia może nieść ze sobą poważne skutki, a morze jest bezlitosne. Pewien komfort i ochronę dla twarzy przyniesie wazelina, która zabezpieczy przed mrozami i pozwoli uniknąć uszkodzenia skóry. Po wszystkim zadbaj o suche i bezpiaszczyste miejsce, by się przebrać w wygodne dresy. Ciepły napój na pewno umili czas po pływaniu w zimnej wodzie!